Close

Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Szkole Podstawowej w Brodnicy Górnej

Uzyskanie funduszy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zbiegło się w naszej bibliotece z remontem jej pomieszczenia. Cieszymy się, że na nowych półkach będą nowe, ciekawe książki  dla młodych czytelników. Książki są w trakcie opracowania, niektóre z nich już można wypożyczać. Uczniowie z Koła Bibliotecznego chętnie pomagają w opracowaniu książek.

Dzieci i młodzież  przychodzą do naszego kącika bibliotecznego w czasie wolnym, a także podczas przerw, aby rozejrzeć się wśród nowości i poczytać w ciszy interesujące ich bestsellery. Uczniowie z młodszych klas lubią w kąciku czytelniczym posłuchać głośnego słowa czytanego. Także siadają wokół bibliotekarki i z zainteresowaniem słuchają fragmentów książek.

Klasy I-III przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,CZYTAM Z KLASĄ  lekturki spod chmurki”. Celem projektu jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych. Koordynatorem jest pani Genowefa Sieniek we współpracy z Małgorzatą Rucińską, bibliotekarką. Projekt trwa cały rok, ale już teraz działamy. Pierwszą książką, którą dzieci wybrały i przeczytały to ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, którą zakupiono z funduszu NPRCZ.  Pachnącą nowością książkę dzieci czytają samodzielnie, a także słuchają w interpretacji dorosłych. W klasach zagościły kąciki czytelnicze i gazetki poświęcone lekturkom spod chmurki. Każdy uczeń założył lekturnik, w którym opisał swoje wrażenia z pierwszej przeczytanej lektury. Klasy zdobią plastelinowe ,,czytusie” wykonane przez dzieci.

W październiku czeka nas szkolny konkurs czytelniczy, na którym będziemy czytać fragmenty nowości dziecięcych i młodzieżowych a w listopadzie odbędą się Urodziny Książkowego Misia.

Czytanie to komunikacja, odpoczynek, inteligencja emocjonalna i koncentracja. Poprzez różne formy działań warto zachęcać dzieci i młodzież do czytania. Szelest nowej książki jest jedną z form propagowania czytelnictwa.Źródło: ZKiW w Brodnicy Górnej