Close

Zespół Ludowy Lomničanie ze Słowacji odwiedzi Kaszuby !

Przyjazd zespołu folklorystycznego Lomničan, Veľká Lomnica

W dniach 27 – 30 września br. przebywać będzie na Kaszubach Zespół Ludowy Lomničanie z Wielkiej Łomnicy w Słowacji. Zespół przyjeżdża na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Kazimierza w Kartuzach. W trakcie pobytu artyści dadzą 3 koncerty:

  • 27 września (piątek) o godz. 11.00 w Kartuskim Centrum Kultury dla uczniów kartuskich szkół.
  • 28 września (sobota) o godz. 11.00 na scenie w miasteczku na pl. Solidarności w Kartuzach
  • 29 września (niedziela) godz. 11.00 udział we mszy św. W Chmielnie, a 12.30 na scenie na stadionie w Chmielnie.

W ubiegłym roku Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach nawiązała współpracę z Ľubomírem Precák. Nasz szkolny zespół kaszubski „Krosniata“ został zaproszony przez przyjaciół z Wielkiej Łomnicy na Międzynarodowy Festiwal Lalek w Strojach Ludowych w Słowacji. Od 30 maja do 3 czerwca 2019 mieliśmy możliwość zaprezentować i kultywować kluturę i taniec kasuzbski w takich maistach Słowacji jak Wielka Łomnica, Poprad, Kezmarok. Poznaliśmy członków zespołu Łomniczanie, którzy ku wielkiej naszej radości przyjechali teraz do nas.

Kilka słów o zespole Łomniczanie:

Zespół ludowy Lomničan Veľká Lomnica (Wielka Łomnica to miejscowość górska położona po słowackiej stronie Tatr) powstał w 1969 roku. Zespół podczas koncertów przedstawia i interpretuje zwyczaje, pieśni i tańce z dwóch obszarów północnej Słowacji – Spisza i Horehronie, ponieważ w okresie powojennym osiedlili się w tej wsi ludzie z tych regionów.

Zespół zaczynał sowoją działalność od wystąpień na góralskich weselach. Pierwszym choreografem był Ondreja Pompurę, któremu towarzyszyła muzyka ludowa z Pohorelá. Nieżyjący już choreograf – Peter Grosman, był odpowiedzialny za rewitalizację i wzbogacenie repertuaru zespołu folklorystycznego w miejscowości Veľká Lomnica.

W 1981 r. liderem i choreografem zespołu folklorystycznego zzostał Ľubomír Precák, który do dziś kieruje zespołem folklorystycznym.

Zespół Lomničan wyróżnia się własną muzykę ludową skomponowaną przez Rudolfa Janigloša, Dávida Pišty Slavomíra Fuksę, Dominiki Janiglošová i Viktórii Gurovičová.

Nauczycielką tańca jest Zuzana Gurovičová.

Źródło: SP nr 1 w Kartuzach