Close

#OSEWYZWANIE! Relacja z ZKiW w Brodnicy Górnej


Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej jest jedną ze szkół,  która wzięła udział  w projekcie OSE oraz programie mLegitymacja szkolna. Konkurs adresowany był do placówek  znajdujących się w miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców. Dzięki temu mogliśmy przystąpić do konkursu informatyczno-plastycznego zorganizowanego wspólnie w Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Zadanie polegało na przedstawieniu pracy „Smart Szkoła”. Do udziału w konkursie zgłosiło się aż 1606 szkół z całej Polski. 

Nasza szansa na wygraną wzrosła, w momencie zgłoszenia  do programu OSE Hero. Kandydatką na bohatera nowych technologii w naszej szkole została Pani Magdalena Kamińska

Pani Magdalena jest absolwentką Akademii Pomorskiej w Słupsku, ukończyła kilka kierunków. Od sześciu lat pracuje jako nauczyciel w Zespole Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej. Posiada kwalifikacje do nauczania geografii, wychowania fizycznego, przyrody oraz języka regionalnego – kaszubskiego. Jej uczniowie zostali laureatami Konkursu Ministra Cyfryzacji podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania „Code Week”. W 2018 roku została finalistka ogólnopolskiego konkursu „Esprit 2×3”, dzięki czemu nasza placówka otrzymała tablicę interaktywną wraz z projektorem. Uczestniczyła w rządowym programie Aktywna Tablica, w ramach którego dzieliła się dobrymi praktykami, wiedzą i umiejętnościami podczas prowadzenia lekcji otwartych w obecności nauczycieli i rodziców. Potrafi łączyć wiedzę z różnych przedmiotów, na swoich lekcjach często wykorzystuje różnorodne technologie informacyjne. Jej mocne strony to przede wszystkim innowacyjność, kreatywność i otwartość.

Szanse na wygraną wzrosły również dzięki uczestnictwie w Europejskim Tygodniu Kodowania COODEweek, nad którym w naszej placówce czuwała  Joanna Kąkol – nauczycielka nauczania początkowego. W ramach programu Code Week,  w ZkiW w Brodnicy Górnej  od 2.09.2019r prowadzone są zajęcia „Kodowanie na dywanie”  kierowane dla uczniów klas trzecich. Dzięki zadaniom z kodowania nauka matematyki, staję się prosta, kolorowa i interesująca, poznawcza w zabawie i w działaniu przekształca się w przygodę.

Zabawy z kubeczkami na macie służą do zorganizowania różnego rodzaju aktywności: memory, sudoku, a także do tworzenia kodów z warunkami, algorytmów. Dzięki zabawom z kodowania rozwijamy kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczymy samodzielność uczniów, poszerzamy wyobraźnię, przygotowujemy do nauki programowania.

Celem zajęć jest doskonalenie orientacji przestrzennej, rozbudzenie zainteresowań programistycznych, doskonalenie myślenia abstrakcyjnego i logicznego oraz integracja zespołu uczniów.

Code Week Polska jest częścią podejmowanych działań, dlatego też uczniowie klasy III wezmą udział w tygodniu kodowania, który odbędzie się w październiku 2019roku.

Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek -nauczyciel nadzorujący projekt w naszej placówce to Pani Joanna Kąkol.

Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie postanowiła nagrodzić prace naszej wychowanki, Karoliny Pobłockiej – uczennicy klasy VB. Nagroda, jaką otrzymaliśmy, to mobilna pracowania multimedialna, dzięki której można będzie przeprowadzać lekcje cyfrowe, a uczniowie będą mieli możliwość korzystania z internetowych zasobów edukacyjnych. Zyskaliśmy dostęp do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego internetu z nowoczesną mLegitymacją (uczniowie takową mogą posiadać na swoich smartfonach). W szkole znajdować będzie się 16 dodatkowych laptopów do wykorzystania przez uczniów nie tylko na lekcjach informatyki. Dzięki tak wspaniałej pracowni multimedialnej narzędzia cyfrowe wykorzystywać można na dowolnej lekcji.

WYRÓŻNIONA PRACA AUTORSTWA KAROLINY POBŁOCKIEJ – UCZENNICY KLASY V B.

Źródło: ZKiW w Brodnicy Górnej