Close

Dni Otwarte Funduszy Europejskich


W dniach 10-12 maja w Gminie Kartuzy odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W gminnych szkołach oraz przedszkolach od wielu lat realizowane są liczne projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, w związku z czym Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kartuzach oraz Szkoła Podstawowa w Kiełpinie także włączyły się do świętowania tego ogólnopolskiego wydarzenia. 10 maja w obu tych szkołach odbyły się dni otwarte, skierowane do społeczności szkolnej oraz pozaszkolnej, które miały na celu zaprezentowanie efektów zrealizowanych projektów z udziałem środków wspólnotowych.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach odbyła się lekcja otwarta dla rodziców i dzieci, a także wyłoniono zwycięzców konkursu plastycznego na najpiękniejszą flagę Unii Europejskiej, w którym udział wzięły dzieci z oddziałów przedszkolnych, jakie zostały utworzone z udziałem środków unijnych. Przedszkolaki miały okazję pochwalić się swoją wiedzą na temat innych krajów oraz całej Europy. Odbył się także quiz wiedzy o potrawach, charakterystycznych dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Nie zabrakło także nawiązania do kultury lokalnej – dzieci zaprezentowały tradycyjne stroje kaszubskie oraz zaśpiewano pieśni regionalne.W Szkole Podstawowej w Kiełpinie dzień otwarty rozpoczęto uroczystym przywitaniem przybyłych gości na hali sportowej, gdzie odśpiewano hymn Unii Europejskiej oraz po krótkim wprowadzeniu, odbyła się część artystyczna, w ramach której odbył się występ szkolnego zespołu tanecznego „Trop Dance” oraz grupy baletowej „Perełki”. Na hali sportowej, znajdowały się stanowiska edukacyjne, na których z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych pozyskanych ze środków europejskich, zaprezentowane zostały poszczególne zajęcia, które również realizowane były w ramach projektów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko „Robotyka”, gdzie można było zobaczyć roboty zbudowane oraz sterowane przez uczniów, a także ozoboty. Młodsze dzieci oraz ich rodzice także mogli znaleźć coś dla siebie – w salach przedszkolnych zorganizowano zajęcia ruchowe, muzyczne, konstrukcyjne, plastyczne, a także zajęcia badań i eksperymentów i zajęcia rozwijające integrację sensoryczną. Podczas zajęć wykorzystywane były liczne pomoce edukacyjne i zabawki, które zostały zakupione w ramach zrealizowanych projektów, współfinansowanych ze środków europejskich.

Obie szkoły zostały pięknie przystrojone i oznakowane symbolami Unii Europejskiej. Wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w całym kraju realizowane są w związku z obchodami 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.