Close

Młodzież z klasy dwujęzycznej na wymianie w Austrii

 


„Kolejna grupa młodzieży z klasy dwujęzycznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach wzięła udział w wymianie międzynarodowej  w ramach projektu „Building Bridges” Erasmus+. Tym razem celem wyjazdu była Austria. Troje uczniów wraz z opiekunem przez tydzień miało okazję do spotkań z rówieśnikami z Niemiec, Słowenii, Hiszpanii oraz Austrii w malowniczej scenerii Górnej Austrii, w przepięknej miejscowości St. Agatha.

Tematem trzeciej z cyklu pięciu wymian uczniowskich, w ramach projektu, była integracja i „budowanie mostów” porozumienia kulturowego poprzez wspólne wykonanie gazetki szkolnej.

Przygodę rozpoczęliśmy od spaceru po Wiedniu. Następnie czekała nas podróż pociągiem do Wels, gdzie spotkaliśmy się z rodzinami gospodarzy. Młodzież zaczęła tygodniową współpracę od zajęć integracyjnych. Poznała piękną miejscowość St. Agatha dzięki grze miejskiej. Lepszej integracji i zacieśnianiu więzi służyła gra w „dwa ognie”. Podczas warsztatów muzycznych uczestnicy wymiany nagrali własną wersję piosenki „Honey, Honey” z repertuaru zespołu ABBA.  

W kolejnym dniu pobytu zwiedziliśmy miejscowości Linz oraz Wels. W Linz przyglądaliśmy się całemu procesowi powstawania gazety – od zbierania informacji przez dziennikarzy, do wydruku i dystrybucji. W Wels nagraliśmy krótkometrażowe filmy za pomocą techniki stop-motion. Owoce naszej współpracy dostępne są na kanale Youtube pod nazwą Building Bridges Erasmus+.

Dziękujemy przemiłym austriackim rodzinom za zakwaterowanie i stworzenie atmosfery jedności w naszych nowych, tymczasowych domach. Czas spędzony w Austrii zaowocował powstaniem nowych przyjaźni, zebraniem niecodziennych doświadczeń oraz podniesieniem umiejętności językowych. Wróciliśmy przepełnieni niezapomnianymi wrażeniami. Dzięki udziałowi w projekcie nie boję się teraz rozmawiać po angielsku. Jestem teraz bardziej otwarta i nie boję się zawierać nowych znajomości – mówi uczestniczka projektu. Jakub pisze, że zdecydował się na udział w projekcie Erasmus+ ponieważ chciał poznać ludzi z innych państw, ich kulturę. (…) Wiktoria – Wyjątkowa jest także możliwość udziału w różnych interesujących warsztatach takich jak np. tworzenie filmu animowanego.

Teraz zaczynamy przygotowywać się do roli gospodarza kolejnej wymiany w Polsce w marcu 2019 r.”

 

Adam Myszk, opiekun młodzieży