Close

Młodzi zdolni 2017/2018


Dzięki projektowi młodzież może poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu literatury, językoznawstwa, nauk przyrodniczych, matematyki, fizyki i języka angielskiego.

– 60-minutowe spotkania prowadzone są jedynie w formie warsztatów, dyskusji, prac projektowych, a dzięki aktywizującym metodom pracy (z nastawieniem na pracę w grupach) wszyscy uczestnicy mają możliwość wykazania się wiedzą i umiejętnościami posiadanymi wcześniej oraz tymi, które nabyli w trakcie spotkań. Program zachęca również uczestników do podejmowania przeróżnych wyzwań i krytycznego myślenia w stosunku do omawianych zagadnień – informuje Dariusz Zelewski, dyrektor szkoły.

Uczestnicy projektu nie kryją zadowolenia z udziału w nim, choć początkowo niektórzy do udziału w nim podchodzili sceptycznie. O tym, jak bardzo im się zajęcia podobają świadczy również niemal stuprocentowa frekwencja na zajęciach.

– Gdy moja pani ze szkoły zaproponowała mojej mamie, by wziąć udział w Młodych Zdolnych, nie byłem zachwycony. Myślałem, że dojeżdżać z Miechucina w soboty na zajęcia, to będzie strata czasu. Teraz jestem jej wdzięczny, bo jest tu bardzo fajnie. Najbardziej lubię doświadczenia, a tych jest tu bardzo dużo. Mogę też lepiej poznać język angielski – mówi Wiktor z Miechucina.

– O zajęciach dowiedziałem się od mojej koleżanki. Jak mama mnie zapisywała, to byłem zdecydowanie na ,,nie’’. Ale teraz nie żałuję, że tu jestem. Najciekawsze dla mnie są zajęcia fizyczno – matematyczne oraz z języka angielskiego – dodaje Filip z Somonina.

– Podobają mi się zajęcia, bo są ciekawe i inne niż te w szkole. Są tu rzeczy, których nigdy w szkole nie robiliśmy, takie inne – Eryk z Mirachowa.

Uczniowie podkreślają, że z zajęć wynoszą bardzo wiele.

– Bardzo podobają mi się zajęcia. Są zupełnie inne niż w szkole. Dowiedziałam się tu o wiele więcej. Zaczynam też patrzeć inaczej na niektóre tematy. Podejście nauczycieli daje mi dużo do myślenia, jak np. na zajęciach humanistycznych. Natomiast na fizyczno – matematycznych robimy dużo eksperymentów, doświadczeń. Pozwala się nam działać, nie krytykuje, nie ocenia – opowiadała Karmelita z Kartuz.

– Jestem bardzo zadowolona z tego, że jestem tutaj. Pokazuje się nam różne rzeczy, na które nauczyciele często nie zwracają uwagi w szkole. Prowadzący świetnie nam tłumaczą, rozmawiają z nami. Mogę wyrażać swoją opinię na każdy temat i nie jest to krytykowane przez innych. Podoba mi się także to, że na każdych zajęciach pracujemy w grupach, co pozwala nam uczyć się od siebie – podkreśla Oliwia z Kartuz.

Dla uczestników projektu ogromnie ważne jest to, że mogą dzielić się swoimi opiniami i nie są one krytykowane.

– Na zajęciach podoba mi się to, że nie ocenia się mnie. Nie muszę się uczyć dla oceny, a dla siebie. To bardzo mi pomaga. Tak mogłoby być w szkole – mówił Błażej z Szopy.

– Znalazłem się tutaj dzięki mojej mamie, która o Młodych Zdolnych dowiedziała się przez Internet i bardzo się cieszę, bo znalazłem tu wielu przyjaciół. Nikt mnie nie wyśmiewa, nie obraża mam z kim pracować. Fajni są też nauczyciele – mówi Konrad z Tuchlina.

Kolejne zajęcia Młodych Zdolnych odbędą się 17 lutego, a w sobotę 24 lutego SP nr 1 zaprasza wszystkich szóstoklasistów i ich rodziców na Dzień Otwarty przed naborem do klasy siódmej dwujęzycznej. Będzie to okazja, by zapoznać się ofertę szkoły i warunkami przyjęcia.

Uroczyste zakończenie projektu „Młodzi Zdolni” planowane jest na 24 marca.


Źródło: SP nr 1 w Kartuzach