Close

Czytelnictwo w Gimnazjum nr 1

Stan czytelnictwa w roku szkolnym 2016/2017

Klasa Liczba uczniów Liczba czytelników Liczba wypożyczeń Średnia na ucznia
I a 31 31 208 6,7
I b 32 32 112 3,5
I c 31 31 98 3,2
I d 30 30 122 4,1
II a 32 32 336 10,5
II b 31 31 224 7,2
II c 26 26 106 4,1
II d 25 25 251 10,0
III a 30 30 251 8,4
III b 30 30 173 5,8
III c 23 23 179 7,8
III d 29 29 182 6,3
RAZEM 350 350 2220 6,3

Z Kartuz na Manhattan!

W ramach rozwijania swoich zainteresowań i pasji czytania książek uczniowie klasy II B wybrali się na wycieczkę do Biblioteki Manhattan, która znajduje się na drugim piętrze Centrum Handlowego Manhattan we Wrzeszczu. Jest to jedno z najlepszych miejsc promocji czytelnictwa i kultury czytania w Trójmieście, posiada bogaty program edukacyjny, organizuje warsztaty i spotkania o różnorodnej tematyce m. in. „Bałtycki Festiwal Komiksowy”. Oprócz tradycyjnych funkcji bibliotecznych pełni również rolę mediateki. Księgozbiór biblioteki tworzą książki dla dorosłych czytelników oraz dla dzieci i młodzieży. Ponadto posiada bogate zbiory komiksowe, kolekcję audiobooków, płyty muzyczne oraz filmy. W placówce oprócz wypożyczalni znajduje się czytelnia oraz stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do internetu. Biblioteka wyposażona jest także w konsole do gier oraz instrumenty muzyczne: gitarę, perkusję i pianino elektroniczne. Atrakcją wyjazdu był również seans filmowy „Piękna i Bestia” w kinie Helios. Film jest nową – bardziej efektowną i bardziej widowiskową formą– jednej z najpiękniejszych bajek Disneya.

Młynarski w II Saloniku Literackim

W szkole odbyło się spotkanie poświęcone wybitnemu twórcy tekstów polskich piosenek Wojciechowi Młynarskiemu. Wysłuchano m.in. utwory: „W Polskę idziemy”, „W zielone gramy”, „Dziewczyny! Bądźcie dla nas dobre, na wiosnę”, „Jesteśmy na wczasach”, „Wójta się nie bójta” oraz „Róbmy swoje”. Mimo upływu czasu piosenki są nadal popularne i niezwykle aktualne.

Spotkanie z Krzysztofem Petkiem

Uczniowie klasy II a i III a  udali się do Biblioteki Publicznej w Kartuzach na spotkanie autorskie z dziennikarzem, pisarzem, organizatorem wypraw, instruktorem survivalu panem Krzysztofem Petkiem. W bibliotekach i na półkach można znaleźć ponad dwadzieścia pięć jego książek dla młodzieży i dzieci. Podczas spotkania pan Krzysztof  bardzo ciekawie i barwnie opowiadał o swojej pracy nad książkami, o reportażach robionych w różnych stronach świata, o zdobywaniu wiedzy, ciągłej nauce i fascynacji światem, pokazywał zdjęcia z wypraw i zapraszał na obozy dla czytelników. Mówił m.in. o wyprawach krajoznawczych na Ukrainę , do Rumunii, na Syberię  i do Ameryki Południowej. Młodzież z wielkim zaciekawieniem  słuchała opowieści  pisarza,  nagradzając  go  na koniec gromkimi brawami. Na pewno nie był to czas  stracony!

Dokôzë kaszëbsczi prozë

Trzecie spotkanie w Saloniku Literackim pn. „Dokôzë kaszëbsczi prozë”. W ramach krzewienia kultury naszego regionu czytano utwory współczesnych twórców literatury kaszubskiej m.in. Doroty Wiczewskiej, Eugeniusz Pryczkowskiego, Jana Drzeżdżona, Jerzego Stachurskiego, Janusza Mamelskiego. Młodzież i opiekunowie obecni na spotkaniu nawet nie przypuszczali, jak piękna i wzruszają jest poezja w języku kaszubskim.

 

 

 

W Saloniku z Bobem Dylanem

Kolejne, już czwarte w tym roku szkolnym spotkanie w Saloniku Literackim odbyło się w środę 7 czerwca. Poświęcone zostało twórczości Boba Dylana – amerykańskiego piosenkarza, kompozytora, autora tekstów, pisarza i poety, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 2016. Dylan jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad. Wspólnie zostały odczytane i śpiewane jego protest songi, które zaskakują swoim uniwersalizmem i aktualnością.

UWOLNIJ GAZETĘ! UWOLNIJ CZASOPISMO!

W szkole przeprowadzono akcję „Uwolnij swoje czasopismo” polegającą na przyniesieniu przeczytanych czasopism do biblioteki, aby  inni mogli je przeczytać. Celem akcji było uświadomienie uczniów, że czasopisma leżące na półce są tylko ozdobą, są martwe, mogą tak leżeć latami i nikomu nie przynoszą pożytku. Gazety nabierają życia wówczas, gdy są czytane, gdy są w ręku czytelnika.

Literatura – jestem na TAK

W środę 21 czerwca na ostatnim spotkaniu w Saloniku Literackim ,,Literatura- jestem na tak!” podsumowano działalność uczniów w mijającym roku szkolnym. Rozstrzygnięty również został II Szkolny Konkurs na opowiadanie literackie.  Najwyższą nagrodę, czyli I miejsce zajęła Agata Janca, uczennica klasy 2b, drugie Paulina Janzen (3d), a Karolinie Frymark (2a), Wiktorii Wydrowskiej (2a) oraz Czarkowi Pietraszkiewiczowi (3c) przyznano wyróżnienia. Nagrodzone prace odczytano. Obecni wysłuchali ich z zainteresowaniem oraz nagrodzili brawami.