Close

Relacja uczniów z Gimnazjum nr 2 z pobytu w Duisburgu w ramach projektu Erasmus+

Troje uczniów z oddziału dwujęzycznego Gimnazjum nr 2 w Kartuzach uczestniczyło w realizacji projektu „Building Bridges” w Duisburgu  w Niemczech. Uczniowie mieli możliwość poznania kultury, mentalności oraz zwyczajów panujących w kraju gospodarza, a także dokształcić się językowo.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach nawiązał międzynarodową współpracę ze szkołami z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Austrii oraz Słowenii. Reprezentanci tych państw podjęli się „budowania mostów” pomiędzy uczniami. Pod tym hasłem kryje się szeroko pojęte zrozumienie ucznia innej narodowości, kultury i języka. Wszyscy uczestnicy projektu porozumiewali się w języku angielskim, co dało możliwość rozwinięcia umiejętności językowych i podszkolenie praktycznego użycia języka.

Gospodarzem pierwszej wymiany była Gottfried-Wilhelm-Leibniz-Gesamtschule z Duisburga, a organizatorem z ramienia szkoły niemieckiej Yvonne Bernhardt. Opiekę nad polskimi uczniami sprawował Adam Myszk. W trakcie realizacji trwającego tydzień projektu, uczniowie mieli możliwość poznania szkoły gospodarza oraz centrum Duisburga. Młodzież uczestniczyła
w wielu zajęciach integrujących grupę, które wymagały od niej współpracy i komunikacji w języku angielskim. Wśród nich znalazły się m.in. ścianki wspinaczkowe, wspólne przygotowanie grilla czy różnorodne panele dyskusyjne. Ponadto uczestnicy wymiany przygotowali fragment chodnika w szkolnym ogrodzie i odwiedzili muzeum czekolady w Kolonii. Co najważniejsze przez cały czas pobytu w Duisburgu mieszkali u niemieckich rodzin, co było nie tylko świetną okazją na poznanie zwyczajów i nawiązanie przyjaźni, ale również niepowtarzalną okazją na podszkolenie języka. Komunikowali się bowiem wyłącznie po angielsku.

Podczas pobytu w Niemczech bawiłem się świetnie. (…) Dowiedziałem się wiele o kulturze i problemie imigrantów w Niemczech. (…) Z wyjazdu pozostało mi wiele pozytywnych wspomnień. ­– mówi Franek Popowicz.

Czas spędzony w Duisburgu był wspaniałym wydarzeniem. (…) Rodzina u której mieszkałam była bardzo miła i gościnna. Jej członkowie opowiadali mi o niemieckiej kulturze. (…) Ten wyjazd był niezwykłym przeżyciem i mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazję w taki sposób uczyć się języka angielskiego. – Roksana Reglińska

Nigdy nie sądziłam, że będę miała okazję uczestniczyć w takim projekcie. Był on dla mnie ogromną szansą na poprawę języka i poznawanie nowej kultury, kraju i ludzi w nim mieszkających. – Magda Detkiewicz

Wymiana młodzieży była możliwa dzięki uczestnictwie szkoły  w projekcie „Builing Bridges” w ramach programu Erasmus +, Akcja 2, Partnerstwa Strategiczne współfinansowanemu przez fundusze Unii Europejskiej. Celem  projektu jest poszerzanie wiedzy kulturowej, przełamanie stereotypów. Integracja, zrozumienie odmiennej mentalności oraz udoskonalenie umiejętności językowych.

 

Opracował: Adam Myszk